2025-11-17 05:38Pressmeddelande

Sveriges nöjdaste elkunder finns hos GodEl

SKI vinnarbadge

Svenskt Kvalitetsindex (SKI) har mätt kundnöjdheten för elhandel sedan 2005. GodEl tar i årets mätning hem segern i kategorin privatkunder. Betyget från intervjuade kunder blir 75 av 100. Som jämförelse får elhandlare i snitt 63,8 i betyg.

”Vi är sprickstolta över att ha landets mest nöjda kunder på privatsidan. Vinsten av SKI känns extra fin i och med att vi fyller 20 i år, som att sätta kronan på verket. Att hela tiden tänka på vad som är bäst för kund genom hela organisationen. GodEl är ensamma om att sälja el till inköpspris, ha Bra Miljöval-märkt el till alla kunder och så klart också ge all vinst till välgörenhet. Nu ska vi fira!” säger Maria Erdmann, vd på GodEl.

Om SKI
Den sammantagna kundnöjdheten för elhandel, elnät och fjärrvärme, för både privat- och företagskunder, är 62,4. Enligt SKI brukar ett betyg under 60 avspegla stora svårigheter att motivera kunder att stanna kvar, medan ett betyg över 75 pekar på en stark relation mellan företag och kund. Mer info här: Kundnöjdheten i energibranschen närmar sig kritiskt låga nivåer | Svenskt Kvalitetsindex 


Om GodEl

GodEl är Sveriges åttonde största elbolag. Sedan starten 2005 driver vi förändringen till en schysst elmarknad för kund, miljö och omvärld. Elen är förnybar och märkt Bra Miljöval. Vi har enligt SKI Sveriges mest nöjda privatkunder. Vi ägs av den svenska stiftelsen GoodCause, vars enda mål är att starta företag och låta vinsten gå till välgörande ändamål. Hittills har GodEl genererat 92 miljoner kronor till välgörenhet. Vi är anvisningsleverantör till Ellevio.


Kontaktpersoner

Ellen Jurell
Presskontakt
Ellen Jurell