Med årets utdelning om 32 miljoner kronor till välgörenhet har stiftelsen GoodCause – GodEl och GodFonds koncernmoder – levererat rekordutdelningar tre år i rad. Totalt har GoodCause sedan starten delat ut 174 miljoner kronor till ideella organisationer som arbetar för en bättre värld.
– Över 30 miljoner till välgörenhet på ett år. Bättre än någonsin. Detta över tjugo år efter vi startade och många tänkte ’inte kan man ha bolag som skänker hela sin avkastning till välgörenhet’. Jag är så imponerad av teamen i GodEl och GodFond som skapar så mycket gott med extremt tajta interna resurser, säger Stefan Krook, en av stiftarna av GoodCause (tillsammans med Karl-Johan Persson, Per Ludvigsson och Robert af Jochnick) och som fortsatt i dag är ordförande för GoodCause.
Utdelning per bolag
GodEl delar i år ut 22 miljoner kronor (18 miljoner i fjol) och har sedan starten 2005 delat ut 114 miljoner kronor till välgörande ändamål. GodFond delar i år ut 10 miljoner kronor (9 miljoner i fjol) och har sedan starten 2009 delat ut 58 miljoner kronor till sina sju välgörenhetspartners.
Orsaker till resultaten
GodEl är Sveriges sjätte största elhandelsbolag med 220 000 kunder. Hög kundtillväxt genom bland annat samarbetet med Ellevio, nöjda kunder – Sveriges nöjdaste privatkunder inom elhandel enligt Svenskt Kvalitetsindex – och lågt finansiellt risktagande är tre viktiga faktorer bakom framgången.
– Vår annorlunda modell fortsätter att leverera och nu har vi ännu en rekordutdelning till välgörenhet. Samtidigt som vi gör gott och ger våra kunder miljömärkt el är våra elavtal bland de billigaste i branschen. Att få göra skillnad på så många plan känns stort, säger Maria Erdmann, vd på GodEl.
GodFond har haft en fin tillväxt genom en kombination av fondens värdeökning (om 6,1%) och inflöden till fonden, vilka är huvudförklaringarna till vinstökningen. Fondens positionering, med en välgörenhetskomponent inbyggd i förvaltningsavgiften, möjliggjord genom GodFonds grundare och genom att alla led i värdekedjan tar ut priser som återspeglar den goda saken, är unik.
– Det känns fantastiskt att GodFond fortsätter att växa trots stora oroligheter i omvärlden. Att vinsten i GodFond i Sverige AB skänks till välgörenhet, medan spararen behåller avkastningen efter fondens avgift, upplevs fortsatt som attraktivt, säger Christian Heger, vd på GodFond.
Välgörenhetsorganisationerna som får vinstutdelningen
GodEls välgörenhetspartners är: Barncancerfonden, Hand in Hand, Läkare Utan Gränser, Naturskyddsföreningen, Rädda Barnen, SOS Barnbyar och Stockholms Stadsmission. För GodFond är organisationerna desamma med undantaget att Movendi (f.d. IOGT-NTO) ingår i portföljen i stället för Naturskyddsföreningen.
Om GoodCause
Stiftelsen GoodCause startades med ett enda syfte – att bidra till en bättre värld. Det sker genom att starta och driva bolag, som erbjuder konkurrenskraftiga tjänster och produkter, och ge all vinst till välgörenhet. Det finns inget privat vinstintresse hos GoodCause. All utdelning som stiftelsen tar emot från dotterbolagen ges vidare till välgörenhetsorganisationer. Det betyder att den vinst som i vanliga bolag går till privata ägare i stället går till välgörande ändamål. Fördelningen av vinstutdelningen görs av kunderna i de God-bolag som skapat vinsterna.
GodEl är Sveriges sjätte största elhandelsbolag. Sedan starten 2005 driver vi förändringen till en schysst elmarknad för kund, miljö och omvärld. Elen är förnybar och märkt Bra Miljöval. Vi har Sveriges mest nöjda privatkunder enligt SKI. Vi ägs av den svenska stiftelsen GoodCause, vars enda mål är att starta företag och låta vinsten gå till välgörande ändamål. Hittills har GodEl genererat 114 miljoner kronor till välgörenhet. Vi är anvisningsleverantör till Ellevio.